Zdobywamy szczyty... Spotkanie z historią w Suchej Beskidzkiej Warsztaty literackie Jesień jest piękna... Od kropki się zaczęło... W Babiogórskim Parku... XV Rajd im. Kard. Stefana Wyszyńskiego Noc Naukowców Przedstawienie bajkowe dla przedszkolaków 2018 Biwak klas 1-3 Europejski Tydzień Kodowania Pożegnanie jesieni... Wyniki dyktanda... Trzymaj formę... Lekcja historii w klasie 5. Ślubowanie klas pierwszych. ,, Mazurek Dąbrowskiego"rozbrzmiewał radośnie. Robotyka dla smyka Zbiórka żywności Wycieczka klas 1-3 Betlejemskie Światło Pokoju... Spotkanie ze Świętym Mikołajem Apel Bezpieczne Ferie

Trzymaj formę...

Program Trzymaj Formę znany jest naszym uczniom od wielu lat. Dzieci wykazują się dużą pomysłowością i pracowitością przy jego realizacji. W różnych fazach projektu zaangażowanych jest do 200 uczniów, czyli cała szkoła.
    W realizację działań programu włączył się przede wszystkim sklepik szkolny poprzez sprzedaż artykułów o obniżonej kaloryczności, soków i wód mineralnych, wafli ryżowych czasem owoców i jogurtów.
    Obiady  regularnie doposażone były w owoce i soki, czasami w jogurty. Dużą popularnością wśród uczniów cieszą się realizowane przeż szkołę programy: „Mleko w szkole” oraz „Owoce i warzywa w szkole”.
    Na świetlicy szkolnej realizowany jest program aktywnej przerwy w ramach projektu TRZYMAJ FORMĘ. Dzieci zachęcane są do ruchowych gier i zabaw takich jak: tenis stołowy, a w pogodne dni rozgrywane są krótkie mecze siatkówki lub piłki nożnej. Zrealizowane zostały tematy z zakresu zdrowego stylu życia i znaczenia ruchu i rekreacji w życiu codziennym.
    Na zajęciach artystycznych młodzież naszej szkoły poznaje różne rodzaje i techniki taneczne. Zapoznaje się z ich historią oraz uczy się ich wykonania.
    W naszej szkole działa Szkolny Klub Sportowy, który w znaczący sposób przyczynia się do promocji zdrowego stylu życia. Osiąga znaczące sukcesy. Prowadzi zajęcia z koszykówki, piłki siatkowej, piłki nożnej oraz lekkiej atletyki. Szkoła bierze również udział w zawodach pływackich. W klasach 3 gimnazjum prowadzone są zajęcia nauki pływania w wymiarze 2 godzin tygodniowo. SKS organizuje również w naszej szkole Święto Sportu, oraz Memoriał  im. Z. Najdera. Prowadzony jest również program : „Lekkoatletka dla wszystkich ”
    Prace Szkolnego Koła PCK skupiały się przede wszystkim wokół profilaktyki antynikotynowej i AIDS. (udział w akcjach: Światowy Dzień Bez Papierosa, Światowy Dzień  AIDS, Światowy Dzień Zdrowia). Dzieci  przygotowały gazetki ścienne dotyczące wymienionych zagadnień.  Jego członkowie aktywnie włączyli się w organizację na terenie szkoły takich akcji jak: Góra Grosza, sprzedaż kalendarzyków, Orkiestra Świątecznej Pomocy, . PCK wspierało w ten sposób fundacje działające na rzecz zdrowia.
    Na lekcjach wychowawczych realizowane były tematy dotyczące np: higieny ciała i umysłu, AIDS, ekologii, jak radzić sobie ze stresem, bhp w czasie wycieczek, szkodliwości nikotyny, alkoholu, środków chemicznych, hałasu, zdrowego odżywiania,  przygotowania posiłków. .Profilaktyka uzależnień.
    Na lekcjach biologii w klasach II omawiane były zagadnienia dotyczące przyczyn i skutków uzależnień (alkoholizm, nikotynizm, narkomania i lekomania), chorób cywilizacyjnych i społecznych, prawidłowego odżywiania i zdrowego stylu życia. W klasach 4, 5 i 6 na lekcji przyrody omawiane były zagadnienia związane ze zdrowym stylem życia, uzależnieniami, higieną osobistą oraz przeciwdziałaniem chorobom i asertywnym zachowaniem.
    Na lekcjach j. niemieckiego i angielskiego młodzież zapoznała się z odpowiednim słownictwem z zakresu zdrowej żywności.
    Podczas omawiania lektury „Krzyżacy” H. Sienkiewicza (j. polski) uczniowie zrealizowali temat: Co jedli i jak mieszkali nasi przodkowie? Zapoznali się z żywieniowymi przyzwyczajeniami ludzi średniowiecza. W trakcie omawiania utworu „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza opracowano temat „Uczta zaręczynowa- jadłospis i zastawa stołowa”.
    Uczniowie naszej szkoły chętnie wybierali się na piesze wycieczki i biwaki w zeszłym roku (2017/2018) np.
-klasy III a,b,c-  wycieczka 3 dniowa do gór stołowych (Wrocław)
-klasy IVab – wycieczka na Babią Górę
-klasa VII, IVab i IIc , – biwak w Beskidzkim Raju
- klasa IVab VI – biwak na Wsiórzu
-Rajd Młodzieży na Leskowiec
-IIa udział w akcji „Sprzątanie lasu”
-IIa wycieczka krajoznawcza do Ojcowskiego Parku Narodowego
-VI, V i IVb wycieczka do Pienińskiego Parku Narodowego
-IIIc,IIc wyjazd do kina i Parku Trampolin w Krakowie
    Uczniowie naszej szkoły mieli okazję również wysłuchać  prelekcji prowadzonej przez funkcjonariuszy policji (dzielnicowych) dotyczącej narkotyków, dopalaczy oraz o odpowiedzialności karnej nieletnich.
    We wrześniu i maju odbyły się w klasach III rozmowy indywidualne z gimnazjalistami prowadzone przez higienistkę szkolną . Dotyczyły przede wszystkim uzupełniania kart zdrowia oraz wad wzroku.
Uczniowie szkoły podstawowej objęci byli akcją fluoryzacji. zębów. Na terenie szkoły (w sali nr 20) powstał również odpowiednio wyposażony  gabinet szkolnej higienistki.
    Biblioteka szkolna :) jak co roku organizowała kiermasze książek wśród, których były także pozycje dotyczące zdrowej żywności. Dużą popularnością cieszyły się  także wyjazdy na Targi Książek w Krakowie, na których uczniowie mogli spotkać się z autorami książek  o zdrowej żywności i zdrowym stylu życia.
     Z inicjatywy Rodziców na korytarzu szkolnym funkcjonuje automat z wodą pitną.
    W ramach zajęć technicznych uczniowie przygotowali pracownie, w której wykonali dekoracje oraz plakaty promujące zdrową żywność i zasady savoir-vivre przy stole. W marcu i czerwcu odbyła się  degustacja zdrowych przekąsek, które uczniowie przygotowali samodzielnie (Święto Wiosny -wiosenne dania,  Święto Sportu-dieta sportowca). W ramach projektu zorganizowali konkurs na najsmaczniejsze przekąski.