• Poetycki debiut!

     Ewelina Hutniczak z kl. III b gimnazjum została laureatką I miejsca w Powiatowym Konkursie Poetyckim „Nienazwane uczucia” organizowanym przez Starostwo Powiatowe i LO w Suchej Beskidzkiej. Otrzymała szklaną statuetkę i pamiątkowy dyplom za napisanie najlepszych utworów poetyckich w kategorii gimnazjum. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  M. Kłapyta

  Poetycki debiut! - Obrazek 1 Poetycki debiut! - Obrazek 2

   

 • Konkurs "Deutsche Weihnachtslieder"

    10 stycznia 2019 w LO w Suchej Beskidzkiej odbył się konkurs kolęd śpiewanych w j. niemieckim przeznaczony dla uczniów klas 7, 8 i 3 gimnazjum. Nasza uczennica Agata Chrząszcz reprezentowała naszą szkołę w kategorii występów solowych zajmując 2 miejsce. Agatko, gratulujemy!
                                                           I. Kubasiak

  Konkurs "Deutsche Weihnachtslieder" - Obrazek 1

 • Konkurs SKO

  Konkurs SKO - Obrazek 1

  Zapraszamy wszystkich uczniów  oszczędzających w SKO do uczestnictwa w konkursie na najoryginalniejszą skarbonkę.
  Technika pracy dowolna. Liczy się pomysłowość. 

  Prace prosimy składać w Bibliotece Szkolnej do 31 stycznia 2019 r.

 • Jasełka

      21 grudnia 2018 r. w Naszej Szkole kl. IV oraz pięć osób z kl. III Gimnazjum przedstawiły "Jasełka".
  Inscenizacja przybliżyła tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia oraz stworzyło miły, ciepły, świątczny nastrój.

  Jasełka - Obrazek 1

      Przewodnicząca Szkoły złożyła życzenia Dyrekcji i Nauczycielom w imieniu całej społeczności uczniowskiej.
  Dyrekcja wręczyła każdej klasie słodki upominek, po czym przy akompaniamencie zespołu muzycznego cała Szkoła odśpewała tradycyne kolędy.
                                                                                                                                A. Kłapyta

  Jasełka - Obrazek 2

  Galeria zdjęć...

  .

 • Harcerze dostarczyli Betlejemskie Światło Pokoju

  W dniu 20 grudnia Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego dostarczyli do naszej szkoły Betlejemskie Światło Pokoju. 

  Harcerze dostarczyli Betlejemskie Światło Pokoju - Obrazek 1

      W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

      Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

      Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

 • Wieczór wspomnień

          Grupa Artystyczna Synapsy zaprosiła na niedzielne późne popołudnie 16 grudnia wszystkich mieszkańców Stryszawy do Domu Zabawkarza na Wieczór Wspomnień o kapłanach.

  Wieczór wspomnień - Obrazek 1


  Przypomniano postać ks. Józefa Czerneckiego, ks. Prałata Henryka Znamirowskiego i ks. Kanonika Andrzeja Walczaka, oraz pobyty Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego na Siwcówce w latach 1960-1967. Opowieści splatały się z poezją i muzyką. W ten sposób Grupa Synapsy zbiera materiały do kolejnego filmu, który ma już roboczy tytuł:  „Beskidzka Katedra”.

  Wieczór wspomnień - Obrazek 2

        Mieszkańcy Stryszawy dopisali, tłumnie przybyli na spotkanie, by podzielić się własnymi wspomnieniami. Opowiadano wiele wzruszających a czasem zabawnych sytuacji, które świadczyły o tym, że pamięć o tych Stryszawskich Osobowościach jest ciągle żywa. To był miły wieczór, podczas którego mogła się zakręcić  w oku łza a czasem wzruszenie splatało się z serdecznym śmiechem. Na koniec młodzi ludzie zaśpiewali własną piosenkę o Stryszawie. Tekst zaczerpnęli z wiersza stryszawskiego poety Henryka Biłki, a muzykę napisał Szymon Kotlarski. Oto fragment piosenki:

  Z tej wsi Stanisław Sikora odszedł do stolicy

  Artysta niepospolity, co się w świecie liczy.

  Drugi malarz Front Władysław też jest w Polsce znany

  I Antoni Biłka, rzeźbiarz utalentowany.

  Pisarz, ksiądz Józef Czernecki, dwaj z ludu poeci.

  I to wszystko czym Stryszawa mogła się poszczycić.

  Galeria zdjęć...

   

 • "Z Dobrą Nowiną przez życie"

             W Małopolskim Konkursie Biblijnym "Z Dobrą Nowiną przez życie" w etapie rejonowym będzie nas reprezentować Jan Sałaciak kl.VIII oraz Sebastian Polak również kl. VIII

  "Z Dobrą Nowiną przez życie" - Obrazek 1

 • Powiat - tenis stołowy

  3 miejsce finał powiatowych igrzysk dzieci w tenisie stołowym drużynowo Arek Elżbieciak, Karol Korczak i Olaf Ponikiewski

  Powiat - tenis stołowy - Obrazek 1


  To samo miejsce czyli 3 też w finale powiatowym tym razem igrzysk młodzieży szkolnej wywalczyli starsi chłopcy Patryk Kwak i Jakub Semik.

  Powiat - tenis stołowy - Obrazek 2

 • Mikołajki przedszkolaków

  MIKOŁAJKOWA WYCIECZKA

              6 grudnia przedszkolaki z grupy Maluchy odwiedziły Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie – Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej.

  Mikołajki przedszkolaków - Obrazek 1


  Dzieci zapoznały się z tradycją regionu, oglądały ekspozycję poświęconą zabawkarstwu ludowemu w Stryszawie. Następnie przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach, podczas których malowały ozdoby świąteczne z  instruktorami z Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie. Na zakończenie przedszkolaki mogły pobawić się drewnianymi zabawkami.

  Mikołajki przedszkolaków - Obrazek 2

  Na tym dzień się nie skończył, przedszkolaki wróciły do przedszkola, gdzie czekała je kolejna atrakcja – Dzień Filmowy. Dzieci oglądały mikołajkowe i świąteczne bajki oraz korzystały z poczęstunku przygotowanego przez rodziców.

                                                                                                            K. Barcik

 • Podsumowanie tegorocznego Kiermaszu Świątecznego...

           Podczas ostatniej wywiadówki i przed kościołem św.Anny w Stryszawie odbył się kiermasz bożonarodzeniowy, zorganizowany przez SU, na którym można było zakupić ozdoby i dekoracje świąteczne.
  Udało nam się zebrać  1188 zł. Pozyskane środki przeznaczymy na cele szkoły, o czym będziemy informować na bieżąco. Dziękujemy bardzo.

 • Warsztaty Bożonarodzeniowe z Rodzicami

  Warsztaty Bożonarodzeniowe z Rodzicami - Obrazek 1     Magiczny czas Bożego Narodzenia zagościł w oddziale zerowym naszej szkoły. W  miłej, świątecznej atmosferze rodzice naszych przedszkolaków odkrywali swoje talenty plastyczne, a dzieci zamieniły się w prawdziwych artystów. A to wszystko za sprawą warsztatów bożonarodzeniowych, które odbyły się 11 grudnia br.

     Dzieci przywitały swoich rodziców  oraz panią wicedyrektor świąteczną piosenką, a następnie wszyscy zgromadzeni zajęli się ozdabianiem pierniczków oraz przygotowywaniem ozdób na wspólnie przystrajaną choinkę. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w warsztatach.

  M. Smolik, A. Spyrka

                                                  Galeria zdjęć...

   

 • „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA''- PODSUMOWANIE

 • SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

    5 grudnia w naszej szkole gościliśmy górników J.Korczaka, R. Korczaka w galowych strojach.

  SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM - Obrazek 1
   

     Przedszkolaki  i uczniowie klas I III mieli okazję przyjrzeć się czapce górniczej, szpadzie i odznaczeniom. Górnicy zaprezentowali i omówili przeznaczenie różnych akcesoriów górniczych oraz przedstawili rodzaje węgla.  Dzieci dowiedziały się, że praca górnika jest bardzo niebezpieczna. Barwami górniczymi są czerń i zieleń, ponieważ czerń symbolizuje ciemności podziemia, a zieleń nadzieję na ujrzenie zielonej trawy po pracy. Opowiadali również o pracy w kopalni maszynach przy pomocy, których wydobywa się węgiel w oparciu o film ,,Kopalnia dzisiaj".  Spotkanie rozpoczęła legenda o skarbniku legendarnym duchu kopalni. W dalszej części górnicy zarosili na edukacyjny film pt."Skarby ziemi". Opowiadali i prezentowali widzom skarby ziemi tj. bursztyn, węgiel, sól. Pojawiły się również węglowe figury i skamieniałości roślin.
  Ciekawym akcentem spotkania z górnikiem był quiz zagadkowy z nagrodami. Dzieci chętnie brały udział zaskakując górników prawidłowymi odpowiedziami.

  Na zakończenie pan dyrektor oraz uczniowie złożyli górnikom życzenia i odznaczyli górniczymi orderami. Nie zabrakło podziękowań i pamiątkowych zdjęć oraz  cukierków od górników .
                                                                               

  Galeria zdjęć...

  E. Trzop, K. Barcik

   

   

 • Wieczór filmowy już za nami...

   Uczniowie klas 1-3 i 4- 8 spotkali się 23 listopada br.  ponownie w szkole, ale nie na zajęciach tylko na Andrzejkowym Wieczorze Filmowym, który trwał od 16:30 -19:30. Wieczór filmowy już za nami... - Obrazek 1

  Uczniowie w trzech kategoriach wiekowych oglądali między innymi film pt.,, Emotki" , ,, Balerina", ,, On to Ona" i ,,  Był sobie pies". Każda klasa wraz z opiekunem grupy zadbała o miłą atmosferę i oczywiście odpowiedni poczęstunek - było w czym wybieraćsmiley.  W przerwie między wyświetlanymi filmami młodsze klasy swoją  pozytywną energię mogły wykorzystać na sali gimnastycznej. Uśmiech na twarzy świadczył o tym, że wieczorem  w szkole można miło i wesoło spędzić czas smiley. Wychodząc uczniowie  pytali : A kiedy następny wieczór filmowy  ?

  Wieczór filmowy już za nami... - Obrazek 2          Wieczór filmowy już za nami... - Obrazek 3 Wieczór filmowy już za nami... - Obrazek 4Wieczór filmowy już za nami... - Obrazek 5

 • Sukces Agaty Chrząszcz !

         Uczennica klasy III b Agata Chrząszcz zdobyła I miejsce w X edycji na 100-lecie Niepodległej Polski Powiatowego Konkursu „Czytanie Poezji na Różne Sposoby”.

  Sukces Agaty Chrząszcz ! - Obrazek 1 Sukces Agaty Chrząszcz ! - Obrazek 2
  W tym roku uczestnicy śpiewali po polsku. Agata zaprezentowała utwór „Jest taki kraj” Jana Pietrzaka i „Krakowski spleen” zespołu Maanam. Była rewelacyjna! Gratulacje!

                                                                                                                    M. Kłapyta

  Sukces Agaty Chrząszcz ! - Obrazek 3

 • Zbieramy grosze...

          Szkolne Koło PCK ogłasza, że do końca grudnia prowadzona będzie w Naszej Szkole akcja "Góra Grosza".
  Zachęcamy wszystkich uczniów do aktywnego udziału.

   Zbieramy grosze... - Obrazek 1

 • Pożegnanie jesieni

        Uczniowie młodszych klas uroczyście pożegnali jesienną, ciepłą aurę.

                                                    Pożegnanie jesieni - Obrazek 1


             Sami przygotowali gałązki i kawałki drewna. Pod okiem wychowawców rozpalono kilka ognisk . Były kiełbaski i bułki, które dzieci same piekły. Była to wspaniała lekcja samodzielności a nabytego doświadczenia nie można zdobyć siedząc w ławce !!! Dzieci uczyły się jak zorganizować sobie pracę oraz zgodnie współpracować w grupie. Trzeba to powtórzyć- mówili – na wiosnę.
  Uczniowie i wychowawcy.

  Pożegnanie jesieni - Obrazek 2

 • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

        23 listopada przedszkolaki z grupy maluchy obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi  pluszakami.

  DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA - Obrazek 1


        Dzieci prezentowały swoje misie i opowiadały o nich. Przedszkolaki poznały historię pluszowego misia, bawiły się przy misiowych przebojach i oglądały misiową bajeczkę .
  Na zakończenie zabaw wszystkie przedszkolaki samodzielnie wykonały papierowego misia.
       Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i  radości.
              
                                                                                                                                                                 K. Barcik
      

   

   

 • Trzymaj formę :)

      Program Trzymaj Formę znany jest naszym uczniom od wielu lat. Dzieci wykazują się dużą pomysłowością i pracowitością przy jego realizacji. W różnych fazach projektu zaangażowanych jest do 200 uczniów, czyli cała szkoła.
      W realizację działań programu włączył się przede wszystkim sklepik szkolny poprzez sprzedaż artykułów o obniżonej kaloryczności, soków i wód mineralnych, wafli ryżowych czasem owoców i jogurtów.
      Obiady  regularnie doposażone były w owoce i soki, czasami w jogurty. Dużą popularnością wśród uczniów cieszą się realizowane przeż szkołę programy: „Mleko w szkole” oraz „Owoce i warzywa w szkole”.
      Na świetlicy szkolnej realizowany jest program aktywnej przerwy w ramach projektu TRZYMAJ FORMĘ. Dzieci zachęcane są do ruchowych gier i zabaw takich jak: tenis stołowy, a w pogodne dni rozgrywane są krótkie mecze siatkówki lub piłki nożnej. Zrealizowane zostały tematy z zakresu zdrowego stylu życia i znaczenia ruchu i rekreacji w życiu codziennym.
      Na zajęciach artystycznych młodzież naszej szkoły poznaje różne rodzaje i techniki taneczne. Zapoznaje się z ich historią oraz uczy się ich wykonania.
      W naszej szkole działa Szkolny Klub Sportowy, który w znaczący sposób przyczynia się do promocji zdrowego stylu życia. Osiąga znaczące sukcesy. Prowadzi zajęcia z koszykówki, piłki siatkowej, piłki nożnej oraz lekkiej atletyki. Szkoła bierze również udział w zawodach pływackich. W klasach 3 gimnazjum prowadzone są zajęcia nauki pływania w wymiarze 2 godzin tygodniowo. SKS organizuje również w naszej szkole Święto Sportu, oraz Memoriał  im. Z. Najdera. Prowadzony jest również program : „Lekkoatletka dla wszystkich ”
      Prace Szkolnego Koła PCK skupiały się przede wszystkim wokół profilaktyki antynikotynowej i AIDS. (udział w akcjach: Światowy Dzień Bez Papierosa, Światowy Dzień  AIDS, Światowy Dzień Zdrowia). Dzieci  przygotowały gazetki ścienne dotyczące wymienionych zagadnień.  Jego członkowie aktywnie włączyli się w organizację na terenie szkoły takich akcji jak: Góra Grosza, sprzedaż kalendarzyków, Orkiestra Świątecznej Pomocy, . PCK wspierało w ten sposób fundacje działające na rzecz zdrowia.
      Na lekcjach wychowawczych realizowane były tematy dotyczące np: higieny ciała i umysłu, AIDS, ekologii, jak radzić sobie ze stresem, bhp w czasie wycieczek, szkodliwości nikotyny, alkoholu, środków chemicznych, hałasu, zdrowego odżywiania,  przygotowania posiłków. .Profilaktyka uzależnień.
      Na lekcjach biologii w klasach II omawiane były zagadnienia dotyczące przyczyn i skutków uzależnień (alkoholizm, nikotynizm, narkomania i lekomania), chorób cywilizacyjnych i społecznych, prawidłowego odżywiania i zdrowego stylu życia. W klasach 4, 5 i 6 na lekcji przyrody omawiane były zagadnienia związane ze zdrowym stylem życia, uzależnieniami, higieną osobistą oraz przeciwdziałaniem chorobom i asertywnym zachowaniem.
      Na lekcjach j. niemieckiego i angielskiego młodzież zapoznała się z odpowiednim słownictwem z zakresu zdrowej żywności.
      Podczas omawiania lektury „Krzyżacy” H. Sienkiewicza (j. polski) uczniowie zrealizowali temat: Co jedli i jak mieszkali nasi przodkowie? Zapoznali się z żywieniowymi przyzwyczajeniami ludzi średniowiecza. W trakcie omawiania utworu „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza opracowano temat „Uczta zaręczynowa- jadłospis i zastawa stołowa”.
      Uczniowie naszej szkoły chętnie wybierali się na piesze wycieczki i biwaki w zeszłym roku (2017/2018) np.
  -klasy III a,b,c-  wycieczka 3 dniowa do gór stołowych (Wrocław)
  -klasy IVab – wycieczka na Babią Górę
  -klasa VII, IVab i IIc , – biwak w Beskidzkim Raju
  - klasa IVab VI – biwak na Wsiórzu
  -Rajd Młodzieży na Leskowiec  
  -IIa udział w akcji „Sprzątanie lasu”
  -IIa wycieczka krajoznawcza do Ojcowskiego Parku Narodowego
  -VI, V i IVb wycieczka do Pienińskiego Parku Narodowego
  -IIIc,IIc wyjazd do kina i Parku Trampolin w Krakowie
      Uczniowie naszej szkoły mieli okazję również wysłuchać  prelekcji prowadzonej przez funkcjonariuszy policji (dzielnicowych) dotyczącej narkotyków, dopalaczy oraz o odpowiedzialności karnej nieletnich.
      We wrześniu i maju odbyły się w klasach III rozmowy indywidualne z gimnazjalistami prowadzone przez higienistkę szkolną . Dotyczyły przede wszystkim uzupełniania kart zdrowia oraz wad wzroku.
  Uczniowie szkoły podstawowej objęci byli akcją fluoryzacji. zębów. Na terenie szkoły (w sali nr 20) powstał również odpowiednio wyposażony  gabinet szkolnej higienistki.
      Biblioteka szkolna
  :) jak co roku organizowała kiermasze książek wśród, których były także pozycje dotyczące zdrowej żywności. Dużą popularnością cieszyły się  także wyjazdy na Targi Książek w Krakowie, na których uczniowie mogli spotkać się z autorami książek  o zdrowej żywności i zdrowym stylu życia.
       Z inicjatywy Rodziców na korytarzu szkolnym funkcjonuje automat z wodą pitną.
      W ramach zajęć technicznych uczniowie przygotowali pracownie, w której wykonali dekoracje oraz plakaty promujące zdrową żywność i zasady savoir-vivre przy stole. W marcu i czerwcu odbyła się  degustacja zdrowych przekąsek, które uczniowie przygotowali samodzielnie (Święto Wiosny -wiosenne dania,  Święto Sportu-dieta sportowca). W ramach projektu zorganizowali konkurs na najsmaczniejsze przekąski.

   

 • Zbiórka żywności

        Zbiórka żywności zorganizowana przez  Szkolne Koło PCK z okazji Światowego Dnia Ubogich 2018 r. została zakończona.
  Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.
                                                                         E. Spyrka

  Zbiórka żywności - Obrazek 1 Zbiórka żywności - Obrazek 2

strona: