Uroczystości Szkolne

2009 Dzień Regionalny

Dzień Regionalny w Gimnazjum nr 1 w Stryszawie

Już po raz drugi w Gimnazjum nr 1 w Stryszawie odbyło się Święto Regionalne. Tego dnia (30 września 2009) uczniowie nie musieli przynosić ani książek ani zeszytów.  Co nie znaczy, że nie zdobywali  żadnej wiedzy.

Na początku obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez przedstawicieli Babiogórskiego Parku Narodowego.  Podczas godzinnej prelekcji poznali faunę,florę charakterystyczną dla Babiej Góry, obejrzeli wiele urokliwych zdjęć, dowiedzieli się wiele na temat pobliskiego parku.

Następnie zobaczyli jak wyglądał oryginalny damski i męski strój podbabiogórski . Poznali typowe wzornictwo, materiały i sposoby ich wytwarzania.

Ten wykład z pasją poprowadziła rzeźbiarka, plastyk wykonawczyni strojów z naszego regionu pani Władysława Kulak.

Kolejnym punktem programu były warsztaty z twórcami ludowymi . Każda klasa mogła spotkać się z innym twórcą, wystrugać lub pomalować ptaszka stryszawskiego, konika, wykonać kwiat z bibułki , zabawkę z siana a nawet spróbować trudnej sztuki haftu. Zaproszenie do stryszawskiego gimnazjum przyjęli: Weronika Targosz (bibułkarstwo), Anna Koziana(haft), Zofia Kucia(bibułkarstwo), Danuta Zener (rzeźba), Ludwika i Władysław Klimasarowie (rzeźba), Tadeusz Leśniak(rzeźba),  Józef Lasik (rzeźba), państwo Gałuszkowie (zabawki z siana) oraz Krzysztof Bercal (rzeźba).

Po warsztatach uczniowie z ochotą posilili się żurkiem stryszawskim, przygotowanym tego dnia dla wszystkich uczestników Dnia Regionalnego.

Nie mogło zabraknąć też wspomnień o wielkich twórcach ze Stryszawy: o malarzu Władysławie Froncie czy rzeźbiarzu Ignacym Szklarczyku. Koło Teatralne przygotowało scenki z ich życia oraz urywki z historii Stryszawy

Dzień zakończył przegląd piosenki ludowej. Każda z klas mogła pochwalić się swoimi umiejętnościami wokalnymi.

Skąd się wzięli pasterze wołoscy w Stryszawie, jak to się stało, że powstał Kościół Św. Anny oraz skąd wzięła się tradycja rzeźbienia  ptaszków stryszawskich? Na te pytania potrafią już odpowiedzieć wszyscy, którzy uczestniczyli w II Dniu Regionalnym w Gimnazjum nr 1 w Stryszawie.