Aktualności Członkowie Dotychczasowe przedsięwzięcia Cele

Szkolne Koło PCK

Dotychczasowe przedsięwzięcia

Dotychczasowe przedsięwzięcia  SK PCK

•            organizowanie (z samorządem szkolnym oraz pedagogiem) Gwiazdki Czerwonokrzyskiej –zbiórki żywności słodyczy, zabawek, przyborów szkolnych i ubrań na świąteczne paczki dla małych dzieci z rodzin o trudnej sytuacji materialnej z terenu wsi Stryszawa
  •            udział w kweście ulicznej organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kulturyw Suchej Beskidzkiej.(co roku)
  •            Wolontariat na Dziecięcym Oddziale Rejonowego Szpitalaw Suchej Beskidzkiej. Nasza działalność na tym oddziale polegała głównie na wspólnej zabawie z małymi pacjentami, czytaniu im bajek, prowadzeniu zajęć plastycznych.
  •            Zorganizowanie bożonarodzeniowego występu na Dziecięcym Oddziale Rejonowego Szpitala w Suchej Beskidzkiej. Przy współpracy z Gminnym Kołem PCK w Stryszawie SK PCK  zaaranżowało  dla małych pacjentów występ teatru Koła Żywego Słowa działającego przy naszym gimnazjum.
  •            organizowanie „Święta Pierwszej Pomocy” - spotkania młodzieży gimnazjum z ludźmi, którzy na co dzień ratują ludzkie życie ( ratownikami medycznymi, policją, strażą graniczną, GOPR- em, krwiodawcami) (2004/05 oraz 2007/08)
  •            zorganizowanie kursu pierwszej pomocy dla członków SK PCK oraz gimnazjalistów prowadzony przez ratowników z Wyższej Szkoły Ratownictwa Medycznego w Suchej Beskidzkiej (2005/06)
  •            Zdobycie 5 miejsca (wyróżnienie na etapie wojewódzkim) w konkursie na najlepszy projekt najpełniej realizujący założenia programu edukacyjnego Trzymaj Formę w roku szkolnym 2008/2009.
  •            Opieka nad miejscami historycznymi, miejscami szczególnej pamięci np. grób Franciszka Stryszawskiego – partyzanta
  •            Podjęcie współpracy z Zespołem Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej przy organizacji Białej Soboty. W tym dniu odbyły się bezpłatne badania kliniczne piersi, usg, szkolenia, konsultacje lekarskie, porady pielęgniarskie, żywieniowe, nauka samobadania piersi. Nasi wolontariusze rozdawali ulotki informacyjne i pomagali wypełniać kwestionariusze (2009/2010)
  •            akcja „Nie bądź obojętny”- zbiórka pieniężna i rzeczowa zorganizowana na terenie szkoły, w całości przeznaczona dla ofiar tegorocznej powodzi w Bieruniu i w Lanckoronie.

Udział w lokalnej kampanii „SERCE DLA TOMKA”

W październiku 2007 roku rodzice trzyletniego Tomka z Lachowic zwrócili się z apelem do mieszkańców pobliskich miejscowości o pomoc w zebraniu funduszy na operację serca swojego syna Tomka, która miała być przeprowadzona w Niemczech. Liczne szkoły, w tym również i nasza szkoła, chętnie przyłączyły się do akcji. Uczniowie zrobili skarbonkę i koordynowali zbiórkę pieniędzy wśród uczniów, nauczycieli, rodziców. Ofiarodawcy byli hojni, co sprawiło, że dziś mały Tomek jest już dawno po operacji i ma się dobrze.

Współpraca z fundacją Jaśka Meli POZA HORYZONTY

W ramach organizacji Pierwszego Dnia Wiosny i Matematyczno- Przyrodniczego Turnieju Par gościliśmy w naszej szkole pana Piotra Pogonia, który wygłosił prelekcję o  swojej wyprawie na Kilimandżaro z grupą niepełnosprawnych osób. Nie chciał wynagrodzenia, ale ponieważ jest tzw. Fundraiserem, czyli profesjonalnym pośrednikiem dobra, poprosił nas o wsparcie finansowe przy zakupie protezy dla chłopczyka - podopiecznego fundacji Jaśka Meli POZA HORYZONTY. Uczniowie i nauczyciele chętnie włączyli się w naszą akcję zbierania pieniędzy.

Współpraca z fundacją na rzecz chorych na SM im bł. Anieli Salawy

SK PCK rozprowadzało również wśród uczniów naszej szkoły ulotki informacyjne, w których o pomoc finansową prosiła Małgorzata chorująca na stwardnienie rozsiane. Osoba ta wymagała ciągłej rehabilitacji i chemioterapii. W ulotkach prosiliśmy o przekazanie 1% swojego podatku przy rozliczeniu podatkowym właśnie na jej konto w fundacji na rzecz chorych na SM im bł. Anieli Salawy.