ZAJĘCIA POZALEKCYJNE w Gimnazjum nr 1 w Stryszawie Koło Teatralne Szkolne Koło Origami

Kółka Szkolne

Koło Teatralne

Koło Teatralne – opiekun mgr Małgorzata Kłapyta

Koło powstało w roku szkolnym 2000/2001. Niezmiennie od lat cieszy się zainteresowaniem uczniów. Liczy około 25 członków. W ramach cotygodniowych zajęć uczestnicy  poznają techniki dramowe, wykonują niezbędne ćwiczenia dykcyjne i ruchowe. Przygotowują przedstawienia, kabaretony, scenki rodzajowe. Opiekują się szkolną garderobą oraz biorą udział w wielu konkursach i przeglądach.

Koło Teatralne kilkakrotnie brało udział w Eliminacjach Powiatowych Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek” w Suchej Beskidzkiej. Dwukrotnie zostało nagrodzone. W roku szkolnym 2004/2005 uplasowało się na III miejscu.  W roku szkolnym 2005/2006 otrzymało II nagrodę na tymże festiwalu za program kabaretowy pt: „Kabaret Grubszych Śliwek”, który został zgłoszony do eliminacji Przeglądu Kabaretowego PAKA .

W kwietniu 2007 Koło Teatralne zorganizowało w Gimnazjum nr 1 w Stryszawie I Święto Teatru, w czasie którego każda z klas mogła zaprezentować swoje zdolności aktorskie w programie wylosowanym przez każdą z klas. Zawierały się w nim wszystkie dramatyczne lektury omawiane w gimnazjum.

Od kilku lat prezentuje społeczności uczniowskiej Kabaretony z okazji Święta Wiosny a także dwukrotnie w roku 2005 i 2009 przygotowało Scenki z Dziejów Stryszawy w ramach Dni Regionalnych organizowanych w Gimnazjum nr 1 w Stryszawie.

Koło Teatralne przygotowało przedstawienia:

„Zielona Gęś”– Scenki z kabaretu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (2001)

„Mały Książę”- inscenizacja baśni filozoficznej Atoine de Saint-Exupery (2002/2003)

„Misterium Równonocy wiosennej”– próba przypomnienia prastarych słowiańskich zwyczajów zrównania dni z nocą (2003/2004), pokazane dwukrotnie, dla uczniów Naszego Gimnazjum oraz w ramach akcji „Zachowaj trzeźwy umysł”

„Czerwony Kapturek”– bajka dla dorosłych, zaprezentowana uczniom Naszego Gimnazjum a także Seniorom z okazji Dnia Babci i Dziadka (2004/2005)

„Opowieść Wigilijna”– inscenizacja powstała na podstawie utworu Karola Dickensa (2006)

„Brat naszego Boga”- próba zmierzenia się zdramatem Karola Wojtyły. Spektakl pokazany w 2008 roku w Dniu Papieskim oraz powtórzony w czerwcu 2009 roku z okazji 50-lecia kapłaństwa ks. Andrzeja Walczaka

Scenki z Dziejów Stryszawy– w ramach Dni Regionalnych w roku 2005 i 2009

Kabaretony– 2003, 2004, 2005, 2006. 2007, 2008, 2009, 2010